22.9.2017 Ne každý dravý pták je dravcem

Téměř celá tři století byly živé organismy tříděny podle systému, jehož základy položil v 18. století švédský přírodovědec Carl Linné, porovnáváním jejich vzhledu a stavby těla, odborným termínem podle morfologických znaků. A tak byly všichni draví ptáci, jejichž hlavním poznávacím znamením byl silný, zahnutý zobák a ostré, silné drápy, někdy nazývané pařáty, po dlouhá léta řazeni do řádu dravců.
Orel mořský Haliaeetus albicilla

[více]

[nahoru]

 

22.9.2017 Řádění hurikánu v Čechách?

Ne, nemusíte mít obavy. Toto nejsou snímky z následků řádění hurikánu v Čechách.
Povodí Vltavy

[více]

[nahoru]

 

26.8.2017 Orlovec říční

Orlovec říční (Pandion haliaetus), středně velký dravec, obývá kromě Antarktidy všechny kontinenty, přestože v Jižní Americe a také ve většině Afriky nehnízdí, ale pouze přezimuje.
Orlovec říční Pandion haliaetus

[více]

[nahoru]

 

25.8.2017 Hnízdění ještě jednou

Mimo hnízdění luňáků a poštolek jsem měl letos ještě možnost pozorovat zblízka hnízdění kosů, a to přímo doma na zahradě. Kosice si tu vybudovala hnízdo v keři jehličnanu, ve výšce asi 1,6 metrů nad zemí.
Kos černý Turdus merula

[více]

[nahoru]

 

1.8.2017 Neúspěšné hnízdění poštolek

Prakticky současně s luňáky červenými, jejichž hnízdění popisuji v článku „Hnízdění luňáka červeného na Plzeňsku“, jsem měl možnost pozorovat z pohodlí domova hnízdění páru poštolek obecných.
Poštolka obecná Falco tinnunculus

[více]

[nahoru]

 

18.7.2017 Hnízdění luňáka červeného na Plzeňsku

Letos se mi podařilo monitorovat průběh hnízdění luňáka červeného (Milvus milvus) od počátku až do úspěšného konce.
 Luňák červený (Milvus milvus)

[více]

[nahoru]

 

31.5.2017 Další vydří překvapení

V zimě se mi několikrát poštěstilo pozorovat vydří rodinku, skládající se z matky a dvou již dosti odrostlých mláďat. Od počátku února jsem však všechny tři vydry již pospolu nezahlédl. Až před několika dny ....
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

3.4.2017 Čas předávání genů

Jaro je, jak psal už náš klasik Karel Hynek, časem předávání rodičovských genů nové generaci. Před dvěma dny jsem zachytil párek poštolek obecných (Falco tinnunculus) při této činnosti na smrku v sousední zahradě.
Poštolka obecná Falco tinnunculus

[více]

[nahoru]

 

25.3.2017 Náhoda a štěstí

Pořízení fotografie divokého zvířete bývá mnohdy dílem náhody a často se neobejde ani bez obrovské dávky štěstí.
Norek americký Neovison vison

[více]

[nahoru]

 

6.3.2017 Husice nilské zavítaly do Plzně

Nad hlavou mi přeletěli dva velcí, tmaví ptáci. Opsali dlouhý oblouk a zatočili zpátky k řece, směrem k místu, kde jsem stál. Na hladinu řeky dosedli snad dvacet metrů ode mne, možná i blíže. Takhle zblízka poznávám, že jsou to husy, ale pestře zbarvené, mně neznámého druhu..
Husice nilská Alopochen aegyptiacus

[více]

[nahoru]

 

21.2.2017 Do třetice vydry

Rodinku vyder, sestávající z matky a dvou již docela odrostlých mláďat, zachytila fotopast v noci počátkem února 2017, zhruba ve dvě hodiny v noci. Na záběrech je vidět nejenom jak vydry žerou připravenou návnadu (zbytky ryb), ale jedna z nich dokonce menší rybu ulovila..
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

3.2.2017 Boje o jablka

Některé souboje byly pouze stínové, kdy se kosice výhružnými výpady pokoušely sokyně odehnat. Občas ale výpady nestačily a to se pak obě sokyně spolu pustily do křížku..
Kos černý Turdus merula

[více]

[nahoru]

 

2.2.2017 Vydry ještě jednou

Po chvilce jedna z vyder vylézá na zasněžený kmen stromu, částečně potopený ve vodě. Následuje jí druhá a hned za ní třetí. Celá vydří rodinka, matka se dvěma mláďaty, se na pár vteřinek usadila vedle sebe..
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

15.1.2017 Návrat vydry

Vydra sedí několik metrů ode mne na torzu kmene stromu, částečně vyčnívajícím nad hladinu. Jenže nezpozoroval jsem jenom já vydru, ale i ona mne. Nemůže mne vidět celého, maximálně hlavu a ramena, ale i to stačí. Kouká na mne, rozčileně frká, nebo snad výhružně štěká?.
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

20.12.2016 Pohledy z okna

Věřte nebo ne, wildlife lze fotit i z okna, pěkně v pohodlí, z tepla domova. Pouze se musíme smířit s omezeným výběrem fotografovaných objektů, většinou se bude jednat "pouze" o ptáky.
Krahujec obecný Accipiter nisus

[více]

[nahoru]

 

25.10.2016 Užovka u domovních dveří

V trochu nezvyklé roční době, 17. října chvilku po poledni, jsem nalezl nedaleko od vchodu do domu užovku. Tedy spíše užovčičku, malé mládě užovky obojkové (Natrix natrix)
Užovka obojková Natrix natrix

[více]

[nahoru]

 

22.9.2016 Jak na Wildlife – 4

Divoká zvířata sice (dosud) žijí všude kolem nás, některá dokonce i ve městech, ale většinou žijí tak skrytě, že si jich v každodenním životě mnohdy ani nevšimneme. Otázkou je, jak je najít. Jak zařídit, aby se dostala do hledáčků našich fotoaparátů a která z nich si k tomu vybrat?
Srnec obecný Capreolus capreolus

[více]

[nahoru]

 

10.7.2016 Sika modroočko

Je červnový, celkem teplý podvečer. Sedím, částečně ukryt pod maskovací celtou, v malé rokli nedaleko jezevčí nory. Večery koncem června jsou dlouhé, noci naopak krátké a tak se zvětšuje šance, že jezevec opustí noru ještě za světla, či za šera
Sika japonský Cervus nippon

[více]

[nahoru]

 

16.6.2016 Když se potká vydra s norkem

Již delší dobu se pokouším, i když nikterak intenzívně, vysledovat pohyb vydry, popř. vyder, v nedaleké řece. V nočních hodinách jsem několikrát použil i fotopast, která jednou dokonce zaznamenala setkání vydry s norkem americkým.
Vydra říční Lutra lutra Norek americký Neovison vison

[více]

[nahoru]

 

4.5.2016 Osmdesát tisíc

Zhruba osmdesát tisíc obyvatel má podle statistik jedenácté největší město naší republiky, Havířov. Přibližně stejně tolik je podle statistik Mysliveckého svazu ČR u nás ročně uloveno lišek.
Liška obecná Vulpes vulpes

[více]

[nahoru]

 

28.4.2016 Boj o kost

Jak jsem se již zmínil v článku o ježkovi, občas se snažím monitorovat pohyb kun skalních po naší zahradě pomocí fotopasti. Když po několik nocí fotopast zaznamenávala pouze kočky a kunu žádnou, zkusil jsem je přilákat kostí z kuřete, pohozenou do trávy.

Ježek západní Erinaceus europaeus Kuna skalní Martes foina

[více]

[nahoru]

 

5.2.2016, aktualizace 25.3.2016 Ježek – zimní spáč

Kdo by neznal ježka. Už i malé děti znají z obrázkových knížek nebo z omalovánek roztomilé zvířátko s bodlinami, většinou zobrazované s jablíčkem, nabodnutým někde v oblasti zad. Je to samozřejmě nesmysl, ježek si jablka na bodliny nenabodává, ani to není jeho oblíbená pochoutka.

Ježek západní Erinaceus europaeus

[více]

[nahoru]

 

1.3.2016. Jak na Wildlife – 3

Rychlé a spolehlivé automatické ostření je „téměř“ nezbytnou podmínkou pro snímání kvalitních fotografií divokých zvířat. Troufám si tvrdit, že automatické ostření je jednou z vůbec nejdůležitějších funkcí, kterou by měl být fotoaparát pro focení divokých zvířat vybaven. Zachytit bez něj ptáky v letu, nebo rychle se pohybující zvířata je takřka nemožné a je spíše dílem náhody.

Teleobjektiv Telephoto lens Nikkor

[více]

[nahoru]

 

31.1.2016. Jak na Wildlife – 2

V minulém článku jsme se zaobírali jednou z nejdůležitějších součástí fotografických aparátů, snímacím čipem, se závěrem, že pro fotografování divokých zvířat je velice důležitá velikost snímače, především s ohledem na odstup užitečného signálu od digitálního šumu. Neméně důležitou součástí fotografických přístrojů pro kvalitu výsledného obrazu je objektiv.

Teleobjektiv Telephoto lens Nikkor

[více]

[nahoru]

 

18.1.2016. Dvojité štěstí

Dnes jsem fotografoval volavku popelavou v letu. Při prohlížení fotografií jsem zjistil, že se mi podařilo zachytit unikátní okamžik, který se poštěstí nafotit maximálně jednou za život. :-)

Volavka popelavá Ardea cinerea

[více]

[nahoru]

 

6.1.2016. Jak na Wildlife – 1

Občas dostávám dotazy, jak fotit Wildlife, přičemž Wildlifem je míněno fotografování divokých zvířat. Focení divokých zvířat je dosti specifická oblast fotografie a například oproti momentkám z dovolené, či dnes tak oblíbeným selfíčkům většinou vyžaduje i specifické vybavení, ale nejenom to.

Jelen sika Cervus nippon

[více]

[nahoru]

 

22.11.2015. Nečekaná návštěva

Dnes v noci napadl první sníh, nic moc, pouze slabý poprašek, který na teplejším asfaltu a betonu hned roztál a sněhový pokryv tak byl silně nesouvislý. Ráno už nesněžilo, obloha byla jasná a slunce krásně svítilo. Na zahradě jsme kromě sněhu měli další nečekanou návštěvu. Po sněhem pocukrovaných větvích ořešáku poskakovala zrzavá veverka.

Veverka obecná Sciurus vulgaris

[více]

[nahoru]

 

4.11.2015. Nevítaný import z Ameriky

Ne každý import z Ameriky je vítaný. Jedním z těch, které se nepovedly, je import norka amerického. Norek americký (Neovison vison) je šelma z čeledi lasicovitých (Mustelidae), rod norek (Neovison). V naší krajině je nepůvodní a byla do ní zavlečena, jak už druhový název napovídá, ze Severní Ameriky.

Norek americký Neovison vison

[více]

[nahoru]

 

2.11.2015. Náš největší pěvec

Ne, nemíním se tu zabývat hudbou, respektive našimi zpěváky. Řeč je o našem největším ptáku z řádu pěvců, krkavci velkém (Corvus corax).

Krkavec velký Corvus corax

[více]

[nahoru]

 

10.09.2015. Není vrabec jako vrabec

Vrabec je naším nejrozšířenějším a asi i nejznámějším ptákem. Kdo by neznal hlasité vrabčí hašteření, kdo by neznal pojem vrabčí hnízdo pro něco neuspořádané a rozčepýřené, kdo by neznal rčení “jako když střelí do vrabců”. Ale už ne všichni vědí, že u nás žijí dva druhy vrabců a to vrabec domácí a vrabec polní. Prostě není vrabec jako vrabec a už vůbec ne jako brabec, jak se také někde hovorově vrabci říká.

Vrabec domácí Passer domesticus

[více]

[nahoru]

 

21.08.2015. O vlaštovkách, poštolce a promarněné příležitosti

Dnes jsem fotografoval vlaštovky, sedící na drátech el. vedení, vedoucího kolem našeho domu. Překvapilo mne, že některé z nich jsou ještě krmeny rodiči, museli tedy teprve nedávno opustit hnízdo.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

[více]

[nahoru]

 

20.07.2015. Konopka - pták neznámý?

"Prosím tě, copak je to za ptáka? Toho jsem v životě neviděl/neviděla. Cože?! Konopka? Tohle jsem v životě neslyšel/neslyšela."
Takhle, nebo podobně, reagovali bez výjimky všichni moji známí na fotografii samečka konopky obecné (Carduelis cannabina).


Konopka obecná Carduelis cannabina

[více]

[nahoru]

 

30.06.2015. Dlouhozobka svízelová – malý evropský kolibřík

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) samozřejmě není kolibřík, ti žijí pouze v Americe a ne v Evropě. Je to motýl z čeledi lišajovitých, který lítá podobně jako kolibřík. Dost lidí si ho proto s ním plete.

Dlouhozobka svízelová Macroglossum strellatarum

[více]

[nahoru]

 

19.06.2015. Mlynaříci od řeky

Jako hebounké, nadýchané chomáčky béžově zabarveného bavlněného chmýří přeletovali z větve na větev malí ptáčci s dlouhým ocasem, mlynaříci dlouhoocasí (Aegithalos caudatus)

Mlynařík dlouhoocasý Aegithalos caudatus

[více]

[nahoru]

 

2.06.2015. Létající okrasy našich zahrad

Létajícími okrasami našich zahrad jsou pro mne malí, drobní ptáčci, rehkové. U nás žijí dva druhy rehků - rehek domácí (Phoenicurus ochruros) a rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus).

Rehek domácí Phoenicurus ochruros

[více]

[nahoru]

 

23.04.2015. Voyerem u řeky II

Před necelým rokem jsem zde uveřejnil záběry z páření nutrií. Teď jsem měl opětně příležitost pozorovat totéž doslova z prvé řady, z říčního břehu, těsně po západu slunce.

Nutrie říční Myocastor coypus

[více]

[nahoru]

 

17.4.2015. Naši datli

Datli (Picinae) jsou podčeledí čeledi datlovitých (Picidae), která patří do řádu šplhavců (Piciformes). V naší republice jsou zastoupeni devíti druhy, z nichž šest má celorepublikové rozšíření.

Datel

[více]

[nahoru]

[Další články]

 

Archiv článků

2.10.2014. Ropáci

Až dosud jsem se domníval, že ropáci jsou pouhým výplodem fantazie režiséra Jana Svěráka. Koncem září jsem se ale přesvědčil na vlastní oči, že ropáci skutečně existují. Podařilo se mi je pozorovat ve volné přírodě, v řece, a to dokonce hned dva druhy ve stejný čas a na stejném místě.

[více]

[nahoru]

20.09.2014. Tváří v tvář

Před několika dny, přesněji 18. září 2014, jsem se po delší době vypravil do lesa s úmyslem fotit vše živé, co se mihne před objektivem mého fotoaparátu. Měl jsem štěstí, protože se mi podařilo nafotit celkem z blízka několik samců jelena siky a také pětičlenné stádečko mufloních beranů.

[více]

[nahoru]

16.06.2014. Voyerem u řeky

Jednoho červnového večera jsem se stal svědkem páření nutrií. Připadal jsem si jako voyer.

[více]

[nahoru]

7.06.2014. Příběh s otevřeným koncem

Samička strakapouda velkého zahynula a tak o mláďata pečoval pouze sameček. Jak se mu to podařilo?

[více]

[nahoru]

3.06.2014. Bobr oloupil ondatru

Střet velkého bobra s malou ondatrou pižmovou.

[více]

[nahoru]

31.05.2014. Luňáci

Na dohled od Plzně žijí poměrně vzácní dravci luňáci červení a na stejném místě jsem několikrát pozoroval i včelojedy lesní.

[více]

[nahoru]

16.05.2014. Škodná?

Dnes jsem našel na poli zastřelenou lišku. Musela být zastřelena nedávno, možná v právě uplynulé noci, určitě ne dříve než před jedním, maximálně dvěma dny. Ležela několik desítek metrů od posedu, je tedy jasné, kdo ji má na svědomí. Otázkou je, proč zde střelec lišku nechal ležet a neodnesl si ji sebou.

[více]

[nahoru]

18.03.2014. Na Everest bez kyslíku

Špičkoví horolezci, kteří v Himalájích zdolávají osmitisícové vrcholy, si zakládají na tom, že vrcholů dosahují bez pomoci kyslíkových masek a na své kolegy, kteří se bez kyslíkové výpomoci neobejdou, se dívají poněkud s despektem.

[více]

[nahoru]

28.02.2014. Ministerstvo životního prostředí a "Program péče o bobra evropského v ČR"

V prosinci 2013 vypracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství tzv. Program péče o bobra evropského v České republice.

[více]

[nahoru]