10.09.2015. Není vrabec jako vrabec

Vrabec je naším nejrozšířenějším a asi i nejznámějším ptákem. Kdo by neznal hlasité vrabčí hašteření, kdo by neznal pojem vrabčí hnízdo pro něco neuspořádané a rozčepýřené, kdo by neznal rčení “jako když střelí do vrabců”. Ale už ne všichni vědí, že u nás žijí dva druhy vrabců a to vrabec domácí a vrabec polní. Prostě není vrabec jako vrabec a už vůbec ne jako brabec, jak se také někde hovorově vrabci říká.

Vrabec domácí Passer domesticus

[více]

[nahoru]

 

21.08.2015. O vlaštovkách, poštolce a promarněné příležitosti

Dnes jsem fotografoval vlaštovky, sedící na drátech el. vedení, vedoucího kolem našeho domu. Překvapilo mne, že některé z nich jsou ještě krmeny rodiči, museli tedy teprve nedávno opustit hnízdo.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

[více]

[nahoru]

 

20.07.2015. Konopka - pták neznámý?

"Prosím tě, copak je to za ptáka? Toho jsem v životě neviděl/neviděla. Cože?! Konopka? Tohle jsem v životě neslyšel/neslyšela."
Takhle, nebo podobně, reagovali bez výjimky všichni moji známí na fotografii samečka konopky obecné (Carduelis cannabina).


Konopka obecná Carduelis cannabina

[více]

[nahoru]

 

30.06.2015. Dlouhozobka svízelová – malý evropský kolibřík

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) samozřejmě není kolibřík, ti žijí pouze v Americe a ne v Evropě. Je to motýl z čeledi lišajovitých, který lítá podobně jako kolibřík. Dost lidí si ho proto s ním plete.

Dlouhozobka svízelová Macroglossum strellatarum

[více]

[nahoru]

 

19.06.2015. Mlynaříci od řeky

Jako hebounké, nadýchané chomáčky béžově zabarveného bavlněného chmýří přeletovali z větve na větev malí ptáčci s dlouhým ocasem, mlynaříci dlouhoocasí (Aegithalos caudatus)

Mlynařík dlouhoocasý Aegithalos caudatus

[více]

[nahoru]

 

2.06.2015. Létající okrasy našich zahrad

Létajícími okrasami našich zahrad jsou pro mne malí, drobní ptáčci, rehkové. U nás žijí dva druhy rehků - rehek domácí (Phoenicurus ochruros) a rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus).

Rehek domácí Phoenicurus ochruros

[více]

[nahoru]

 

23.04.2015. Voyerem u řeky II

Před necelým rokem jsem zde uveřejnil záběry z páření nutrií. Teď jsem měl opětně příležitost pozorovat totéž doslova z prvé řady, z říčního břehu, těsně po západu slunce.

Nutrie říční Myocastor coypus

[více]

[nahoru]

 

17.4.2015. Naši datli

Datli (Picinae) jsou podčeledí čeledi datlovitých (Picidae), která patří do řádu šplhavců (Piciformes). V naší republice jsou zastoupeni devíti druhy, z nichž šest má celorepublikové rozšíření.

Datel

[více]

[nahoru]

15.3.2015. Jak rozeznat kačera od kachny?

Rozdílný vzhled samců a samic se odborně nazývá pohlavním dimorfismem a u kachen divokých (Anas platyrhynchos) je opravdu výrazný. Tohle všechno je pravda, ovšem pravda pouze částečná.

Kachna divoká Anas platyrhynchos

[více]

[nahoru]

 

26.2.2015. Valná hromada

Ne, nebude tu řeč o ekonomice a o akciových společnostech, nýbrž o valné hromadě prasat. I když někdo by mohl namítnout, že se to navzájem nevylučuje. Nebuďme ale impertinentní a zůstaňme u přírody a u volně žijících zvířat, neboť i divoká prasata mají své valné hromady. Nevěříte?

Prase divoké Sus scrofa

[více]

[nahoru]

 

9.12.2014. Červenka, hlenky a ježek

Co mají červenka, hlenky a ježek společného? Vlastně vůbec nic, pouze se letos vyskytují v nezvyklou dobu.


Červenka obecná Erithacus rubecula

[více]

[nahoru]

 

2.10.2014. Ropáci

Až dosud jsem se domníval, že ropáci jsou pouhým výplodem fantazie režiséra Jana Svěráka. Koncem září jsem se ale přesvědčil na vlastní oči, že ropáci skutečně existují


Ropák Nutrie říční Myocastor coypus

[více]

[nahoru]

 

20.09.2014. Tváří v tvář

Před několika dny, přesněji 18. září 2014, jsem se po delší době vypravil do lesa s úmyslem fotit vše živé, co se mihne před objektivem mého fotoaparátu. Měl jsem štěstí, protože se mi podařilo nafotit celkem z blízka několik samců jelena siky a také pětičlenné stádečko mufloních beranů.


Jelen sika Cervus nippon

[více]

[nahoru]

 

16.06.2014. Voyerem u řeky

Včera večer jsem pozoroval dvě nutrie říční, které spolu zápasily ve vodě na mělčině u protějšího břehu řeky. Svíraly se předními tlapkami a kousaly se navzájem do tlam.


Nutrie říční Myocastor coypus

[více]

[nahoru]

 

7.06.2014. Příběh s otevřeným koncem

26.května 2014 jsem se vydal do lesa, abych se pokusil získat pár fotografií největších havranovitých ptáků, krkavců, kteří se tu již několik let vyskytují. Krkavcům jsem se na „dostřel“ nepřiblížil, pouze jsem slyšel jejich hlasité volání a zahlédl jsem je letět nad korunami stromů, jejichž větve focení bránily.


Strakapoud velký Dendrocopos major

[více]

[nahoru]

 

3.06.2014. Bobr oloupil ondatru

Minulý týden jsem opět fotografoval bobra. Byl u protějšího břehu řeky, kde olupoval a požíral kůru z kmene stromu, poraženého již před delší dobou. Mně nevěnoval příliš pozornosti. Stačilo, že jsem nedělal hluk a rychlé pohyby.

Bobr evropský Castor fiber

[více]

[nahoru]

 

31.05.2014. Luňáci

Luňák červený patří k našim nejvzácnějším dravcům. V současné době se odhaduje, že České republice hnízdí maximálně 70 až 100 párů luňáka červeného.

Luňák červený Milvus milvus

[více]

[nahoru]

 

16.05.2014. Škodná?

Dnes jsem našel na poli zastřelenou lišku. Musela být zastřelena nedávno, možná v právě uplynulé noci, určitě ne dříve než před jedním, maximálně dvěma dny. Ležela několik desítek metrů od posedu, je tedy jasné, kdo ji má na svědomí. Otázkou je, proč zde střelec lišku nechal ležet a neodnesl si ji sebou.

 Liška obecná Vulpes vulpes

[více]

[nahoru]

 

18.03.2014. Na Everest bez kyslíku

Špičkoví horolezci, kteří v Himalájích zdolávají osmitisícové vrcholy, si zakládají na tom, že vrcholů dosahují bez pomoci kyslíkových masek a na své kolegy, kteří se bez kyslíkové výpomoci neobejdou, se dívají poněkud s despektem.

[více]

[nahoru]

 

28.02.2014. Ministerstvo životního prostředí a "Program péče o bobra evropského v ČR"

V prosinci 2013 vypracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství tzv. Program péče o bobra evropského v České republice

Bobr evropský Castor fiber

[více]

[nahoru]

 

< [Novější články]