[zpět]

20.12.2016. Pohledy z okna

Jeden z našich nejlepších fotografů, světově proslulý Josef Sudek, se proslavil mimo jiné fotografiemi pohledů z okna svého ateliéru. Pro wildlife fotografii, neboli fotografii divokých zvířat, není okno zrovna nejlepší stanoviště. Za divokými zvířaty se naopak většinou musíme vydat ven do přírody, někdy i dost daleko od domova, většinou hodně brzy ráno, nebo naopak pozdě navečer, vydáni napospas nepřízni počasí, větru, horku, či mrazu. Přesto lze wildlife fotit i z okna, pěkně v pohodlí, z tepla domova. Pouze se musíme smířit s omezeným výběrem fotografovaných objektů, většinou se bude jednat "pouze" o ptáky. Pokud bydlíme na vsi, máme podstatně lepší výchozí pozici než lidé ve městě, ale i z oken městských bytů se dá wildlife fotit. A když už se nám nepodaří přilákat k oknu ani jednoho ptáčka, můžeme v letních měsících fotit alespoň mouchy na oknech.

Krahujec obecný Accipiter nisus

Fotografie zvířat, resp. ptáků, pořízené z oken domova, asi v naprosté většině nebudou aspirovat na titul umělecká fotografie roku, spíše je budeme řadit do kategorie fotografií dokumentárních. Obzvláště u vzácnějších druhů zvířat, nebo u druhů, které málokdy zavítají do zahrad, či na městské dvorky, se někdy může jednat o fotografie vpravdě unikátní. Mně osobně se v uplynulých týdnech poštěstilo vyfotit dva dravé ptáky rovnou z kuchyňského okna, jednoho z nich dokonce vícekrát. Oba dva sice nepatří mezi vzácné druhy, přesto je jejich přítomnost v zahradě, několik metrů od domu přinejmenším neobvyklá.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Někdy v půlce listopadu jsem po obědě vstával od stolu a zahlédl na vysokém stromě v sousední zahradě sedět straku. Sice byla dost daleko, ale seděla v krásné pozici, takže jsem neodolal a zrychleným krokem došel do vedlejší místnosti pro fotoaparát. Jenže ten měl nasazen základní objektiv, takže rychle vyměnit za teleobjektiv a honem zpátky ke kuchyňskému oknu. Určitě přijdu pozdě, straka tak dlouho na jednom místě nevydrží, říkal jsem si v duchu. Jenže vydržela. Teď ještě nastavit expozici, zvednout fotoaparát k oku, zaostřit a … . straka byla fuč než jsem stačil domáčknout spoušť. No nic, stejně byla moc daleko. Ještě chvilku jsem zklamaně hleděl z okna, když jsem koutkem oka zaznamenal přílet středně velkého ptáka s hnědým hřbetem, který se usadil na jabloň, pouhých pár metrů od okna (přesně řečeno to bylo metrů jedenáct). V prvním okamžiku jsem se domníval, že se jedná o drozda kvíčalu, kterých se tu v posledních dnech pohybovalo celé velké hejno, ale při bližším pohledu jsem zjistil, že na stromě sedí samička krahujce obecného. Na stromě se zdržela zhruba jednu minutu, během níž se mi podařilo pořídit několik fotek.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Protože se krahujec usadil nedaleko a na přístupném místě, využil jsem to k jeho změření. Samozřejmě ne v reálu, nemohl jsem měřit přímo ptáka, ale následně jsem položil měřítko do míst, kde předtím seděl a měřítko jsem vyfotil ze stejného stanoviště v okně. Oba snímky jsem prolnul a výsledek vidíte na přiložených fotografiích.

Poštolka obecná Falco tinnunculus Poštolka obecná Falco tinnunculus Poštolka obecná Falco tinnunculus Poštolka obecná Falco tinnunculus

Poštolka obecná Falco tinnunculus

Zhruba o dva týdny později se na již dříve zmíněný vysoký strom v sousední zahradě posadila poštolka. To už bylo o trochu dál, než zmiňovaných jedenáct metrů v případě krahujce. S pomocí teleobjektivu jsem objevil, že poštolka (pro změnu sameček), svírá v pařátech uloveného hlodavce, pravděpodobně myš domácí. Poštolka nejdříve oškubala část chlupů z těla hlodavce, a posléze téměř celou myš naráz slupla. Ještě si prsty a drápy pravé nohy pečlivě očistila zobák a odlétla na další lov. Bohužel v tomto případě mi nepřály okolnosti, bylo zataženo ocelově šedými mraky a poštolku jsem musel fotit proti této obloze, což je pro dobrou fotografii ta nejhorší možná kombinace. Nepomohla ani kompenzace expozice, fotografie poštolky nejsou příliš kvalitní a mají pouze dokumentární hodnotu.

Krahujec obecný Accipiter nisus

V následujících dnech se krahujec objevil na zahradě ještě několikrát, zřejmě ho sem přitahují drobní ptáci, dvakrát se mi ho ještě podařilo vyfotit. Takhle to vypadá, že nemám nic jiného na práci, než celé dny koukat z okna, skutečnost je však trochu odlišná. Bylo by zajímavé vědět, kolik jedinečných příležitostí k zachycení zvířat v blízkosti domu tak zůstává nepovšimnuto a promeškáno.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

[nahoru]

[zpět]