[zpět]

25.10.2016. Užovka u domovních dveří

V trochu nezvyklé roční době, 17. října chvilku po poledni, jsem nalezl nedaleko od vchodu do domu užovku. Tedy spíše užovčičku, malé mládě užovky obojkové (Natrix natrix). Bylo poraněné v zadní části těla, přesto se pokoušelo o obranné výpady, když jsem se přiblížil příliš blízko. Mládě bylo docela malé, přibližně 17 – 18 cm dlouhé a jeho zranění nevypadalo moc dobře. Mělo dlouhou podélnou řeznou ránu na ocase a další kratší a příčnou na podbřišku. Tipnul bych si, že takové poranění mohly způsobit ostré kočičí drápy a prvotní podezření proto padlo na našeho kocoura, který ovšem téměř celé dopoledne prospal na pohovce v teple domova.

Užovka obojková Natrix natrix

Toho dne nebylo počasí zrovna vhodné pro procházky studenokrevných živočichů, mezi které hadi, a tedy i užovky patří. Celé dopoledne byla dost hustá mlha, která se sice k polednímu zdvihla, ale obloha zůstala zatažená nízkými, šedivými mraky. A také teplota nebyla pro hady zrovna ideální, pohybovala se někde mezi 8 a 9 stupni. Vzhledem k pokročilému datumu a aktuální teplotě bych očekával, že hadi se již stáhli někam do úkrytu, ve kterém by přečkali nadcházející zimu. Možná, že malou užovku vylákalo z úkrytu nádherné a slunečné podzimní počasí předchozího dne, ve kterém sice teplota ve stínu nepřekročila čtrnáct stupňů, ale sluneční paprsky ještě krásně hřály. Mé překvapení z nálezu užovky bylo o to větší, že dosud nikdy jsem žádného hada v naší obci nezahlédl. Užovky obojkové jsem už sice ve volné přírodě viděl, ale bylo to před řadou let a téměř třicet kilometrů od našeho domu, v dravém lesním potoku. Navíc náš dům stojí na kopci a nejbližší vodní nádrží je bazén u sousedů, který by ovšem svou chemicky ošetřenou vodou asi užovkám moc nevyhovoval.

Užovka obojková Natrix natrix

Protože o životě užovek jsem až dodnes příliš mnoho nevěděl, pátral jsem po informacích v literatuře a na internetu. Užovka obojková (Natrix natrix) je náš nejrozšířenější had, přestože i u něj došlo v posledních desetiletích k citelnému poklesu početnosti, údajně až na 10% předchozího stavu (!?). S výjimkou vyšších poloh v horách žije prakticky v celé naší republice. Je vázána na vodní prostředí, žije proto v údolích potoků a řek, poblíž rybníků a jiných vodních nádrží. Samice užovky u nás dorůstá délky do 1,2 m, samci jsou poněkud menší, max. 0,8 m dlouzí, ale mají relativně delší ocas než samice. Svrchní strana těla může být světle šedá, šedohnědá, světle hnědá až olivově zelená, na bocích a na hřbetě většinou s malými černými skvrnami v několika řadách. Spodní část těla je černá s výraznými bílými příčnými skvrnami. Nejmarkantnějším rozlišovacím znakem užovek obojkových jsou dvě půlměsíčkovité světlé skvrny v zadní části hlavy, jejichž barva může být od bělavě nažloutlé až po žlutooranžovou. Tyto skvrny jsou zepředu i zezadu černě lemovány. Hrdlo a přední část krku jsou bílé.

Užovka obojková Natrix natrix Užovka obojková Natrix natrix

Užovky přečkávají zimu v úkrytech, např. v děrách po hlodavcích, ve skalních štěrbinách, pod kořeny stromů, ale i v hromadách hnoje, či listí, nebo v kompostech, kam se ukrývají v závislosti na aktuálním počasí nejčastěji v první polovině října. Úkryt opouštějí během března až dubna, opět v závislosti na počasí, především teplotě. Jsou to tvorové s denní aktivitou. Hlavní složku potravy tvoří obojživelníci (zejména žáby), loví ale i ryby, hlodavce a ptáky. Svou kořist polykají vcelku, podobně jako ostatní hadi. K páření užovek dochází na jaře, krátce po opuštění zimních úkrytů, někdy již v březnu, nejčastěji v dubnu až v květnu. Samice kladou vejce v červnu až červenci, pro kladení si vybírají vhodná místa (teplá a vlhká), např. kupy hnoje, komposty, hromady listí, ztrouchnivělé pařezy, apod. Vajec bývá 10 až 40, jsou oválná, bělavá a mají pružný obal. Mladé užovky se rodí koncem srpna a v září a jsou 100 až 200 mm dlouhé. Dospívají ve věku 3 až 5-ti let (samice později než samci), průměrně se dožívají 8 – 10 let, maximálně se mohou dožít v závislosti na životních podmínkách 15 až 20 let.

Užovka obojková Natrix natrix

A jak to dopadlo s poraněnou užovkou? Telefonicky jsem kontaktoval záchrannou stanici živočichů, aby mi poradili, jak s užovkou naložit. Dohodli jsme se, že s ohledem na malou velikost přenecháme další její osud na vůli přírody. Poradili mi, abych užovku přenesl na místo vhodné pro přezimování, např. někam do lesa, na prosluněné místo pod kořeny stromů a tam ji ukryl. Já se rozhodl pro kompost na naší zahradě, kam jsem malého hada položil Ten neváhal a okamžitě zalezl pod hromadu uschlých stonků květin. Pro jistotu jsem ještě květiny pokryl vrstvou seschlé trávy, která zde ležela od posledního sekání. Doufejme jen, že užovka se z poranění uzdraví a na jaře kompost ve zdraví opustí.

[nahoru]

[zpět]