[zpět]

22.11.2015. Nečekaná návštěva

Dnes v noci napadl první sníh, nic moc, pouze slabý poprašek, který na teplejším asfaltu a betonu hned roztál a sněhový pokryv tak byl silně nesouvislý. Ráno už nesněžilo, obloha byla jasná a slunce krásně svítilo. Na zahradě jsme kromě sněhu měli další nečekanou návštěvu. Po sněhem pocukrovaných větvích ořešáku poskakovala zrzavá veverka. Pro mne to bylo obrovské překvapení, protože veverku jsem na zahradě dosud ještě nikdy nezahlédl, a to už toho opravdu hodně pamatuji. Naše obec navíc leží uprostřed polí, s nejbližším lesíkem (opravdu jen lesíkem, žádným lesem) kilometr daleko.

Veverka obecná Sciurus vulgaris Veverka obecná Sciurus vulgaris

Veverky bych si možná vůbec nevšiml, nebýt našeho kocoura. Najednou začal rozčileně mrskat ocasem, v koutcích tlamičky mu zacukalo, přikrčil se a s břichem přitištěným až k zemi zamířil směrem k ořešáku. Ve sněhovém poprašku zanechávalo jeho břichu takovou brázdu, že by určitě zmátla i zkušeného indiánského stopaře.

Veverka obecná Sciurus vulgaris Veverka obecná Sciurus vulgaris

Zatímco se kocour krčil za smrčkem a připravoval se k útoku, veverka opustila relativní bezpečí stromu a hopkala ve zbytcích sněhu po zemi, kde hledala něco k snědku. Kocour ji ještě chvíli pozoroval, ale potom to nevydržel a vyrazil k útoku. Naštěstí veverka zpozorovala nebezpečí včas a dala se s kocourem v patách na útěk. Podlezla pletivo v plotu, přeběhla ulici a zmizela v sousední zahradě. Kocour ji sice následoval, ale po chvilce se zklamaně vrátil zpět. Veverka byla rychlejší a potvrdila pravidlo, že kdo uteče, vyhraje.

Veverka obecná Sciurus vulgaris

[nahoru]

[zpět]