[zpět]

21.08.2015. O vlaštovkách, poštolce a promarněné příležitosti

Dnes jsem fotografoval vlaštovky, sedící na drátech el. vedení, vedoucího kolem našeho domu. Překvapilo mne, že některé z nich jsou ještě krmeny rodiči, museli tedy teprve nedávno opustit hnízdo. Předpokládal bych, že v této době na konci prázdnin již musí být mláďata starší, aby stačila zesílit a za několik týdnů zvládla dlouhou cestu do zimovišť.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

Na drátech seděly tři mladé vlaštovky s rozestupy zhruba tři metry. Protože staří ptáci při krmení na dráty neusedali, ale krmili v letu, bylo předání potravy otázkou okamžiku. Musel jsem pozorně sledovat chování mláďat, abych stačil objektiv zamířit včas na správné místo. Využíval jsem toho, že při přiblížení se rodiče s krmením začalo mládě křičet, otevírat zobák a mávat křídly. Přesto jsem nebyl stoprocentně úspěšný a občas krmení zaznamenat nestihl.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

Bylo krátce po poledni, slunce svítilo a po krásně modré obloze pluly malé bílé mráčky. Byl jsem skrytý pod jabloní, jednak abych vlaštovky zbytečně nerušil a také abych se ukryl před žhnoucím sluncem. Najednou mi do zorného pole vlétl tmavý stín. Poštolka bleskově zaútočila na sedící vlaštovky. A nezaútočila shora, jak je u ní obvyklé, nýbrž ze strany. Útok byl tak rychlý, že vlaštovky nestačily vůbec zareagovat. Poštolka chňapla pro prostřední vlaštovce a vmžiku s ní odlétla. Bohužel nestačily zareagovat nejenom mladé vlaštovky, ale ani já nestačil stisknout spoušť a promarnil tak příležitost k pořízení jedinečného snímku.

3.10.2020  Oprava
Dnes již samozřejmě vím, že „pachatelem“ útoku na vlaštovku nebyla poštolka, ale krahujec obecný (Accipiter nisus). Po pravdě řečeno, nezjistil jsem to až teď, ale už asi dva měsíce po výše popsaném útoku na vlaštovku, když jsem zahlédl sedět v koruně vysokého stromu v sousední zahradě samici krahujce. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem krahujce na zahradě, či v jejím okolí zaregistroval. Právě krahujec je specialistou na lov ptáků, kdežto poštolka se povětšinou orientuje na jinou kořist (hraboši apod.).

[nahoru]

[zpět]