[zpět]

15.3.2015. Jak rozeznat kačera od kachny?

V případě kachny divoké (Anas platyrhynchos) se to může zdát jako směšná otázka. Každé malé dítě přece ví, že kačer je krásně barevný, s modrozelenou hlavou a bílým kroužkem na krku, kdežto kachna, tzn. samice, je celá skvrnitě hnědá, až na nápadné modré skvrny na vrchní straně křídel (stejné má i kačer), které jsou ale vidět pouze za letu. Pokud kachna plave, jsou tyto skvrny většinou skryty. Rozdílný vzhled samců a samic se odborně nazývá pohlavním dimorfismem a u kachen divokých je opravdu výrazný.

Na následujících dvou snímcích není problém rozeznat kačara od kachny:

Kachna divoká Anas platyrhynchos Kachna divoká Anas platyrhynchos

Tohle všechno je pravda, ovšem pravda pouze částečná. Kačer je krásně zbarven jen po určitou část roku, v době rozmnožování. Naopak na podzim o své vybarvení částečně přichází a v této době se více méně podobá samici. Nejspolehlivějším rozlišovacím znamením pro rozpoznání samce od samice tak zůstává zobák, který je u samců žlutý, kdežto samice mají zobák podstatně tmavší s převahou šedohnědé barvy. Pro zbarvení samců v době rozmnožování se také používá výraz svatební šat a mimo dobu rozmnožování pracovní šat.

Rozeznat kačera od kachny na těchto snímcích už tak jednoduché není. Největší rozdíl je v barvě zobáku:

Kachna divoká Anas platyrhynchos Kachna divoká Anas platyrhynchos

A protože doba rozmnožování začíná u kachen divokých poměrně brzy, vždyť první kachňata se líhnou už v březnu, můžeme kačery ve svatebních šatech pozorovat už i v hluboké zimě, např. v lednu. Právě kvůli brzké době rozmnožování se kachně divoké někdy také říká kachna březňačka.

[nahoru]

[zpět]