[zpět]

9.12.2014. Červenka, hlenky a ježek

Co mají červenka, hlenky a ježek společného? Vlastně vůbec nic, pouze se letos vyskytují v nezvyklou dobu.

Červenka obecná Erithacus rubecula

Začátkem prosince se ochladilo a napadl i první sněhový poprašek, naštěstí bez ledovky, která se tvořila v jiných částech republiky. Nainstaloval jsem proto na zahradě krmítko pro ptáky. Sníh sice po několika hodinách roztál, s přikrmování ptáků ale i nadále pokračuji. Mou pozornost zaujal malý ptáček s výraznou oranžovo-červenou náprsenkou, který postával kousek od krmítka, posedával na větvích nedalekého stromu, nebo se ukrýval v živém plotu. Trpělivě čekal, až odletí agresivní sýkorky a malé hejno vrabců. Kromě menších ptáků přilákalo krmítko i sojky obecné, které se na něj ztěží vměstnaly a na zavěšenou lojovou kouli se naučil chodit (pardon létat) i strakapoud velký. Když byl konečně klid, přeletěl malý ptáček na krmítko a sezobával poslední drobečky po předchozí hostině. Byla to červenka obecná, převážně hmyzožravý pták, který je tažný a na zimu odlétá do teplejších krajů. Pouze malé množství červenek u nás zůstává přes zimu a jedna z nich si letos vybrala za místo přezimování naši zahradu s okolím.

Sojka obecná Garrulus glandarius Strakapoud velký Dendrocopos major Červenka obecná Erithacus rubecula

Necelé dva metry od krmítka jsem 6. prosince zaregistroval na trávě něco, co vypadalo jako světlý sliz. Nejsem na takovéto věci odborník, ale domnívám se že to jsou hlenky. Podobný útvar se téměř na stejném místě, přesněji ve vzdálenosti asi 4 m, objevil i v polovině října, to však bylo ještě docela teplo, kdežto teď se teploty ani ve dne nepřehoupnou přes hranici tří až čtyř stupňů.

Hlenky

Hlenky

Do třetice jsem 8. prosince, chvíli po poledni, zahlédl u ptačího krmítka malého mladého ježka, který zde slídil po potravě. Normálně by měl být v této době již v zimním spánku. Hlad a nedostatečné tukové zásoby v jeho malém tělíčku ho asi přinutily, aby se vydal shánět něco k snědku. Na plastovou misku jsem mu dal trošku krmiva z kočičí konzervy a misku položil k jeho hlavě. Ježek se po chvilce osmělil, potravu očichal a pustil se do ní. Bylo vidět, že mu docela chutná. Když se nasytil, od misky odkráčel. Zpovzdálí jsem se ho snažil sledovat, ten ale prolezl hradbou do sousední zahrady a tam mi zmizel z dohledu. Ježek byl opravdu docela malý, jeho naděje na přežití letošní zimy tak není příliš vysoká.

Ježek západní Erinaceus europaeus

Ježek západní Erinaceus europaeus

[nahoru]

[zpět]