6.3.2017 Husice nilské zavítaly do Plzně

Nad hlavou mi přeletěli dva velcí, tmaví ptáci. Opsali dlouhý oblouk a zatočili zpátky k řece, směrem k místu, kde jsem stál. Na hladinu řeky dosedli snad dvacet metrů ode mne, možná i blíže. Takhle zblízka poznávám, že jsou to husy, ale pestře zbarvené, mně neznámého druhu..
Husice nilská Alopochen aegyptiacus

[více]

[nahoru]

 

21.2.2017 Do třetice vydry

Rodinku vyder, sestávající z matky a dvou již docela odrostlých mláďat, zachytila fotopast v noci počátkem února 2017, zhruba ve dvě hodiny v noci. Na záběrech je vidět nejenom jak vydry žerou připravenou návnadu (zbytky ryb), ale jedna z nich dokonce menší rybu ulovila..
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

3.2.2017 Boje o jablka

Některé souboje byly pouze stínové, kdy se kosice výhružnými výpady pokoušely sokyně odehnat. Občas ale výpady nestačily a to se pak obě sokyně spolu pustily do křížku..
Kos černý Turdus merula

[více]

[nahoru]

 

2.2.2017 Vydry ještě jednou

Po chvilce jedna z vyder vylézá na zasněžený kmen stromu, částečně potopený ve vodě. Následuje jí druhá a hned za ní třetí. Celá vydří rodinka, matka se dvěma mláďaty, se na pár vteřinek usadila vedle sebe..
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

15.1.2017 Návrat vydry

Vydra sedí několik metrů ode mne na torzu kmene stromu, částečně vyčnívajícím nad hladinu. Jenže nezpozoroval jsem jenom já vydru, ale i ona mne. Nemůže mne vidět celého, maximálně hlavu a ramena, ale i to stačí. Kouká na mne, rozčileně frká, nebo snad výhružně štěká?.
Vydra říční Lutra lutra

[více]

[nahoru]

 

20.12.2016 Pohledy z okna

Věřte nebo ne, wildlife lze fotit i z okna, pěkně v pohodlí, z tepla domova. Pouze se musíme smířit s omezeným výběrem fotografovaných objektů, většinou se bude jednat "pouze" o ptáky.
Krahujec obecný Accipiter nisus

[více]

[nahoru]

 

25.10.2016 Užovka u domovních dveří

V trochu nezvyklé roční době, 17. října chvilku po poledni, jsem nalezl nedaleko od vchodu do domu užovku. Tedy spíše užovčičku, malé mládě užovky obojkové (Natrix natrix)
Užovka obojková Natrix natrix

[více]

[nahoru]

 

22.9.2016 Jak na Wildlife – 4

Divoká zvířata sice (dosud) žijí všude kolem nás, některá dokonce i ve městech, ale většinou žijí tak skrytě, že si jich v každodenním životě mnohdy ani nevšimneme. Otázkou je, jak je najít. Jak zařídit, aby se dostala do hledáčků našich fotoaparátů a která z nich si k tomu vybrat?
Srnec obecný Capreolus capreolus

[více]

[nahoru]

 

10.7.2016 Sika modroočko

Je červnový, celkem teplý podvečer. Sedím, částečně ukryt pod maskovací celtou, v malé rokli nedaleko jezevčí nory. Večery koncem června jsou dlouhé, noci naopak krátké a tak se zvětšuje šance, že jezevec opustí noru ještě za světla, či za šera
Sika japonský Cervus nippon

[více]

[nahoru]

 

16.6.2016 Když se potká vydra s norkem

Již delší dobu se pokouším, i když nikterak intenzívně, vysledovat pohyb vydry, popř. vyder, v nedaleké řece. V nočních hodinách jsem několikrát použil i fotopast, která jednou dokonce zaznamenala setkání vydry s norkem americkým.
Vydra říční Lutra lutra Norek americký Neovison vison

[více]

[nahoru]

 

4.5.2016 Osmdesát tisíc

Zhruba osmdesát tisíc obyvatel má podle statistik jedenácté největší město naší republiky, Havířov. Přibližně stejně tolik je podle statistik Mysliveckého svazu ČR u nás ročně uloveno lišek.
Liška obecná Vulpes vulpes

[více]

[nahoru]

 

28.4.2016 Boj o kost

Jak jsem se již zmínil v článku o ježkovi, občas se snažím monitorovat pohyb kun skalních po naší zahradě pomocí fotopasti. Když po několik nocí fotopast zaznamenávala pouze kočky a kunu žádnou, zkusil jsem je přilákat kostí z kuřete, pohozenou do trávy.

Ježek západní Erinaceus europaeus Kuna skalní Martes foina

[více]

[nahoru]

 

5.2.2016, aktualizace 25.3.2016 Ježek – zimní spáč

Kdo by neznal ježka. Už i malé děti znají z obrázkových knížek nebo z omalovánek roztomilé zvířátko s bodlinami, většinou zobrazované s jablíčkem, nabodnutým někde v oblasti zad. Je to samozřejmě nesmysl, ježek si jablka na bodliny nenabodává, ani to není jeho oblíbená pochoutka.

Ježek západní Erinaceus europaeus

[více]

[nahoru]

 

1.3.2016. Jak na Wildlife – 3

Rychlé a spolehlivé automatické ostření je „téměř“ nezbytnou podmínkou pro snímání kvalitních fotografií divokých zvířat. Troufám si tvrdit, že automatické ostření je jednou z vůbec nejdůležitějších funkcí, kterou by měl být fotoaparát pro focení divokých zvířat vybaven. Zachytit bez něj ptáky v letu, nebo rychle se pohybující zvířata je takřka nemožné a je spíše dílem náhody.

Teleobjektiv Telephoto lens Nikkor

[více]

[nahoru]

 

31.1.2016. Jak na Wildlife – 2

V minulém článku jsme se zaobírali jednou z nejdůležitějších součástí fotografických aparátů, snímacím čipem, se závěrem, že pro fotografování divokých zvířat je velice důležitá velikost snímače, především s ohledem na odstup užitečného signálu od digitálního šumu. Neméně důležitou součástí fotografických přístrojů pro kvalitu výsledného obrazu je objektiv.

Teleobjektiv Telephoto lens Nikkor

[více]

[nahoru]

 

18.1.2016. Dvojité štěstí

Dnes jsem fotografoval volavku popelavou v letu. Při prohlížení fotografií jsem zjistil, že se mi podařilo zachytit unikátní okamžik, který se poštěstí nafotit maximálně jednou za život. :-)

Volavka popelavá Ardea cinerea

[více]

[nahoru]

 

6.1.2016. Jak na Wildlife – 1

Občas dostávám dotazy, jak fotit Wildlife, přičemž Wildlifem je míněno fotografování divokých zvířat. Focení divokých zvířat je dosti specifická oblast fotografie a například oproti momentkám z dovolené, či dnes tak oblíbeným selfíčkům většinou vyžaduje i specifické vybavení, ale nejenom to.

Jelen sika Cervus nippon

[více]

[nahoru]

 

22.11.2015. Nečekaná návštěva

Dnes v noci napadl první sníh, nic moc, pouze slabý poprašek, který na teplejším asfaltu a betonu hned roztál a sněhový pokryv tak byl silně nesouvislý. Ráno už nesněžilo, obloha byla jasná a slunce krásně svítilo. Na zahradě jsme kromě sněhu měli další nečekanou návštěvu. Po sněhem pocukrovaných větvích ořešáku poskakovala zrzavá veverka.

Veverka obecná Sciurus vulgaris

[více]

[nahoru]

 

4.11.2015. Nevítaný import z Ameriky

Ne každý import z Ameriky je vítaný. Jedním z těch, které se nepovedly, je import norka amerického. Norek americký (Neovison vison) je šelma z čeledi lasicovitých (Mustelidae), rod norek (Neovison). V naší krajině je nepůvodní a byla do ní zavlečena, jak už druhový název napovídá, ze Severní Ameriky.

Norek americký Neovison vison

[více]

[nahoru]

 

2.11.2015. Náš největší pěvec

Ne, nemíním se tu zabývat hudbou, respektive našimi zpěváky. Řeč je o našem největším ptáku z řádu pěvců, krkavci velkém (Corvus corax).

Krkavec velký Corvus corax

[více]

[nahoru]

 

< [Novější články] [Starší články] >