Trochu jiná Čína

Část 7 - Rozhledna ve tvaru pagody

Čína China

[zpět]

 • Část 1 - Úvod
 • Část 2 - Pagoda na Voňavé hoře
 • Část 3 - Pyžamová promenáda
 • Část 4 - Na nudle k muslimům
 • Část 5 - Psaní vodou na chodník
 • Část 6 - Pahorek, který přiletěl
 • Část 7 - Rozhledna ve tvaru pagody
 • Část 8 - Na sochy se (už) neplive
 • Část 9 - Střílny pro šikmo stojící střelce
 • Část 10 - V Číně se jezdí převážně vpravo
 • Část 11 - Rukavice na elektrický pohon
 • Část 12 - Jako houby po dešti
 • Rozhledna ve tvaru pagody

  Nad vlnami jezera se tyčí na nízkém kopci pagoda. Zejména při západu slunce, kdy obloha za ní zrůžoví večerními červánky, tvoří malebnou dominantu jihozápadního cípu jezera Xihu, v překladu Západního jezera. Jezera, ležícího při západním okraji centra města Hangzhou (Changčou). Pagoda se jmenuje Leifeng. Jen málokdo odolá pokušení vyfotit se na břehu jezera s pravou čínskou pagodou za zády. A tak spouště fotoaparátů cvakají a cvakají. Turistická atrakce prvního řádu.

  Čína China Čína China Čína China

  Podle turistického průvodce nechal pagodu postavit v roce 977 Qian Chu, král království Wu a Yue z období tzv. Pěti dynastií a deseti království, na oslavu narození svého syna, kterého mu porodila jeho oblíbená konkubína Huang. Pagoda měla osmiboký půdorys a všech pět pater bylo zbudováno z cihel s dřevěným obložením. Jako mnoho jiných čínských staveb měla pohnutou historii, zažila rozkvět i pád mnohých císařských dynastií, několikrát byla postižena válečnými událostmi i nepřízní vládců, vždy však byla znovu opravena a přežila téměř celé tisíciletí. K jejímu úpadku došlo ke konci vládnutí mandžuské dynastie Qin (Čchin) koncem devatenáctého století, kdy přestala být udržována a pustla. Její zkázu urychlila skutečnost, že lidé z okolí si po zániku císařství začali rozebírat cihly na stavební materiál, protože věřili, že cihly z pagody, zabudované do jejich obydlí, je ochrání před zlými duchy. V roce 1924 bylo dílo zkázy dokonáno a pagoda se zřítila. Až v roce 1999 rozhodla vláda provincie Zhejiang společně s městem Hangzhou, že pagoda bude znovu postavena a již 25. října 2002 byla nová pagoda slavnostně otevřena.

  Čína China Čína China Čína China

  Ani já neodolal pokušení prohlédnout si pagodu pěkně zblízka. Přístup k pagodě není od jezera, ale z opačné strany, z jihu. A hned u vchodu první překvapení: automatické turnikety u vstupu. Jako u mnohých jiných památek se za vstup platí. Vstupenka je tu navíc vybavena čárovým kódem, který otevírá průchod turniketem. Za turnikety čeká překvapení druhé: od vstupu vede nahoru k pagodě široké dvojité schodiště s pojízdnými schody uprostřed. Při jízdě po eskalátoru se za zády zvolna vynořuje z krytu stromů buddhistický klášter v protější stráni. K němu se ještě vrátím, krátká cesta po schodech už končí a já stojím před pětipatrovou osmibokou pagodou, vyrůstající z terasy široké, dvoupatrové a také osmiboké budovy.

  Čína China

  Následuji ostatní turisty a vcházím do rozlehlé dvoupatrové kruhové haly, po obvodu lemované různými prodejnami a uměleckými předměty ve skleněných vitrínách. V centru této haly leží za skleněnou ochrannou stěnou halda žlutočervených cihel – to je vše, co zbylo z původní pagody. Strop haly tvoří mohutné ocelové nosníky, na nichž je teprve vystavěna konstrukce pagody nové, kombinující ocel s mědí. Ze vstupní haly můžete na terasu, kde se nachází vchod do samotné pagody buď po svých, nebo pohodlně výtahem, jezdícím ve skleněné šachtě.

  Čína China Čína China

  Vnitřek pagody samotné, která údajně napodobuje tvar a rozměry pagody původní, je překvapivě prostorný a skrývá další překvapení: v samém centru stojí prosklený tubus s výtahem (také s prosklenou kabinou) do nejvyššího, pátého patra, z jehož ochozu je krásný výhled na jezero s okolím i na město Hangzhou. Správněji bych měl použít podmiňovací způsob. Viditelnost je tak špatná, že těžko dohlédnu na druhý břeh jezera a domy města spíše tuším než vidím. Z jednotlivých pater této “pagody“ jsou vytvořeny jakési výstavní sály s artefakty o historii pagody, historickými obrazy pagody, Západního jezera i města Hangzhou, i kaligrafiemi, věnovanými této pagodě. Zejména působivé jsou nádherné dřevořezby, zobrazující místní milostnou legendu o bílém a zeleném hadovi.

  Čína China Čína China

  Všechno je provedeno velice hezky a elegantně, a z dálky nelze rozeznat, že se jedná o moderní konstrukci. Vím, že je to věc osobního názoru a vkusu, přesto pro mne je zvolený způsob výstavby pagody (protože o rekonstrukci v samotném významu tohoto slova lze těžko hovořit) už někde za akceptovatelnou hranicí. Vystavět novou, moderní kovovou konstrukci, a zvenčí ji ověsit okrasnými prvky tak, aby vypadala jako historická stavba, je něco podobného, jako vyrobit moderní automobil s karosérií veterána a předstírat, že jde o veterána skutečného. Podle mne se proto v tomto případě nejedná o pagodu, nýbrž o moderní rozhlednu, postavenou ve tvaru a stylu historické pagody.

  Čína China

  Výstavba rozhledny trvala necelé dva roky a stála 150 miliónů jüanů, tzn. přibližně 400 miliónů korun. Základová budova, chránící zbytky pagody je vysoká 10 m, samotná pětipatrová pagoda je vysoká 45 m a kovový pozlacený nástavec na jejím vrcholku vrcholku přidává dalších 16 m, což dohromady činí 71 metrů výšky.

  Čína China Čína China

  Od rozhledny přecházím do chrámu Jingci, který jsem viděl při jízdě po eskalátoru. Nachází se přímo proti „pagodě“; stačí přejít asfaltovou silnici. Chrám se podobá mnohým jiným buddhistickým chrámům v Číně. Přestože byl založen již v roce 954 a patřil ke čtyřem nejvýznamnějším chrámům v Hangzhou, je trochu utajený a v turistických průvodcích většinou o něm nenajdete ani zmínku. S jeho rekonstrukcí bylo započato v osmdesátých letech minulého století. Oproti světoznámému chrámu Lingyin, ležícímu necelých pět kilometrů odtud, má jednu nespornou výhodu – nevalí se tudy davy turistů a je tu poklidná atmosféra. Nedaleko od vchodu si mohu za pouhých 10 jüanů vyzkoušet, jak zní velký bronzový, údajně dvoutunový zvon, vyzdobený po obvodu symboly svastiky a na zbytku povrchu si horolezecky zdatní návštěvníci mohou přečíst 68 000 znaků tzv. Lotusové sútry. Na rozdíl od našich zvonů nemá lité srdce, ale rozeznívá se úderem mohutné klády, zavěšené v jeho blízkosti.

  Čína China Čína China Čína China

  Jinak zde najdete vše, co má být ve správném buddhistickém chrámu, tzn. sochy Buddhů, nebeských králů a jiných postav buddhistického panoptika. I ostatní výzdoba chrámu si dle mého laického názoru v ničem nezadá s výzdobou jiných, mezi turisty populárnějších chrámů. Nechápu proto, proč je návštěvníky tak opomíjen. Možná za to může slabší, či vůbec žádný „marketing“. Svědčí o tom i fakt, že chrám Jingci nemá na rozdíl od chrámu Lingyin, či protější pagody Leifeng, svou vlastní internetovou stránku.

  Čína China Čína China

  Já jsem se rozhodně nehněval, že tu bylo tak málo návštěvníků, a že jsem zde nepotkal žádného turistu bílé pleti. Ba naopak. Téměř dvě hodiny jsem si užíval poklidnou atmosféru místa před návratem do hektického světa okolní Číny.

  Čína Hangzhou China Čína Hangzhou China

  [zpět]    [ << ]   [ < ] 2 3 4 5 6   7   8 9 10 11   [ > ]  [ >> ]