Kocourek Nebojsa

Kocour

 • [zpět]
 • Část 1 - První dny
 • Část 2 - Výchova kočičího dítěte
 • Část 3 - Spánek, chléb a hry
 • Část 4 - První sníh
 • Část 5 - Hrátky s Alešem
 • Část 6 - Nebojsa a Maruška
 • Část 7 - Doba dospívání
 • Část 8 - Dodatek - fotografování kotěte
 • Část 4 - První sníh

  První sníh v roce je vždycky veliká událost. Všechno kolem nás pokryje krásná, čistě bílá peřina, která zakryje i případný nepořádek a čerstvě zasněžené stromy vypadají jako v pohádce. Z prvního sněhu mají velkou radost především děti. Vytáhnou boby, sáně, nebo lyže na nejbližší kopec, či kopeček a hurá dolů. Zato dospěláci se ze sněhu radují málokdy. Stačí, aby ho napadlo pár centimetrů, a už to na chodnících i na ulicích klouže. Auta bourají, lidé padají a lékaři v nemocnicích mají hned plno práce. A sníh se také musí odhrabovat a odklízet. Za pár hodin nebo dní sníh roztaje, a všude je plno ošklivé, šedivé, čvachtající břečky – prostě samé nepříjemnosti.

  kotě

  Nebojsovi bylo necelých pět měsíců a byl už poměrně velký, když napadlo několik centimetrů prvního sněhu. Ráno vyběhl ven z domu a hned na schodech se zarazil a znejistěl. Co to je? Tohle tu přece včera nebylo! Pomaloučku a ostražitě sešel se schodů. Zvědavě si prohlížel to bílé, studené a vlhké, co pokrývalo všechno kolem a tak nepříjemně studilo do paciček.

  kotě

  Nejdříve k tomu přičichl, ale nebyl tím o nic chytřejší. Nijak to nevonělo a nepřipomínalo mu to nic známého. Právě naopak, něco takového ještě nikdy v životě neviděl. Proto se přikrčil a opatrně hrábl přední pacičkou do toho bílého, divného, připraven okamžitě ucuknout a uskočit v případě nebezpečí. Ale nic nebezpečného se nepřihodilo, ba právě naopak. Malé hrudky mokrého sněhu se rozstříkly ve směru pohybu Nebojsovy pacičky. To ho povzbudilo a také vyprovokovalo. Musí to bílé, malé a utíkající ulovit. A tak se na jednu z hrudek sněhu prudce vrhl, jeho rychlé chňapnutí po této hrudce však vyvolalo jenom rozprsknutí dalšího sněhu a tak dále a dále.

  kotě

  Nebojsa začal ve sněhu dovádět. Vyhazoval do vzduchu a opětně chytal malé hrudky sněhu, dělal kotrmelce a válel se ve sněhu a to vše prokládal během a skotačením. Ranní slunce se vyhouplo nad obzor a sníh v jeho paprscích jiskřil jako drahokamy a podobné drahokamy jiskřily také v Nebojsově kožíšku na vločkách sněhu, které mu na něm ulpěly.

  kotě

  Dalo by se říci, že Nebojsa se z prvního sněhu radoval jako malé dítě. Sněhu si opravdu užil. Vyřádil a unavil se tak, že potom celý zbytek dne prospal. Bohužel, první sníh do druhého dne roztál a zbylo z něj pouze bláto a malé, špinavě bílé hromádky, ukryté někde ve stínu. A na příští sníh musel čekat dalších několik týdnů.

  kotě

   

  [zpět] [ < ]    1 2 3   4   5 6 7 8   [ > ]