[zpět]

2.6.2022. Neobvyklá „dětská výživa"

V letošním roce se na naší zahradě v dutině jedné z větvi ořešáku uhnízdili špačkové obecní (Sturnus vulgaris). Pokoušel jsem se je nafotit při krmení mláďat, problém byl ale v tom, že ořešák stojí v koutě zahrady blízko plotu a vstupní otvor do hnízdní dutiny směřoval právě do tohoto kouta. A abych měl při focení výhled na vletový otvor hnízda, musel bych stát přímo pod ním, což se ovšem vůbec nelíbilo špaččím rodičům, kteří rozčileně poletovali v okolí hnízda, rozezleně pokřikovali, ale až k hnízdu samotnému se neodvážili.

Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

Rozhodl jsem se proto použít dálkovou spoušť a fotoaparát jsem umístil na stativ těsně pod hnízdo. Fotil jsem však prakticky naslepo, protože vletový otvor hnízda byl na odvrácené straně větve. Spoušť fotoaparátu jsem aktivoval vždy v okamžiku, kdy jsem zahlédl dospělého špačka přilétat ke hnízdu. Občas jsem dokonce přílet ptačího rodiče vůbec nezaregistroval, a že se krmení odehrává jsem zjistil až podle ptačího křiku.

Špaček obecný (Sturnus vulgaris) Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

Zhruba po hodině jsem usoudil, že už mám zkušebních fotografií dostatek a byl jsem zvědav, co se mi vlastně podařilo nafotit. K mému obrovskému překvapení bylo na dvou fotografiích zachyceno krmení mláděte ulovenou ještěrkou obecnou (Lacerta agilis). Přestože měla ještěrka odlomený celý ocas, muselo to být pro mládě obrovské sousto i s ohledem na to, že špačkové nejsou schopni potravu rozdělit na menší kousky a mládě tak muselo spolknou celé tělo ještěrky vcelku, včetně hlavičky i nožiček.

Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

[nahoru]

[zpět]