[zpět]

8.1.2022. Neobyčejný apetit

Před několika dny jsem měl unikátní příležitost pozorovat po delší dobu při lovu vydru říční (Lutra lutra). Při chůzi podél říčního břehu upoutalo mou pozornost vlnění vody, vyvolané nějakým zvířetem. Z místa, na kterém jsem stál, jsem původce vln neviděl; byl ukryt pod říčním břehem. Muselo to ale být něco většího, na divokou kachnu, či dokonce na potápku malou, které se také často ukrývají u břehů řeky, mi vlnění připadalo příliš mohutné. Nechtěl jsem však popojít blíže ke zdroji, abych zvíře nevyplašil. Až po několika minutách se na hladinu vynořila vydra, chvíli se rozhlížela a poté opět pokračovala v lovu. Využil jsem jejího potopení a rychle se přemístil až na samotný říční břeh, kde jsem se částečně kryl za kmenem vzrostlé olše.

Vydra se sice po každém loveckém výpadu ukryla s úlovkem do krytu pod břeh na mé straně řeky, ale vzhledem k tomu, že řeka se v tomto místě prudce zatáčela doleva, měl jsem na ní stále poměrně nekrytý výhled. Obrovskou výhodou pak bylo, že lovila prakticky na jednom místě řeky, na úseku dlouhém 15, maximálně 20 metrů, což je dost neobvyklé. Obyčejně totiž při lovu plave podél říčního břehu, ať už po proudu, nebo proti němu. Mohl jsem ji tak nerušeně pozorovat a fotit po celých sedmnáct minut. Během této doby podnikla deset loveckých výpadů a napočítal jsem, že při nich ulovila osm ryb.

8:34:17 - Po několika minutách čekání se na hladinu vynořila vydra
Vydra říční Lutra lutra

8:35:30 - První ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:36:26 - Druhá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:40:07 - Třetí ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:42:09 - Čtvrtá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:45:12 - Pátá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:46:10 - Šestá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:50:05 - Sedmá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

8:51:04 - Osmá ulovená ryba
Vydra říční Lutra lutra

Po sedmnácti minutách se vydra ponořila pod hladinu, stejně jako při předchozích loveckých výpadech. Tentokrát jsem se však jejího opětovného vynoření už nedočkal. Zmizela beze stop, marně jsem ještě dlouhé minuty pátral v řece kam až jsem dohlédl po nějakém pohybu.

8:51:21 - Vydra se noří pod hladinu a mizí beze stop
Vydra říční Lutra lutra

Velikost ulovených ryb odhaduji podle fotografií na 10 až 15 centimetrů. Nejsem rybář a tak odhad jejich hmotnosti bude asi dost nepřesný, ale dejme tomu že jejich průměrná hmotnost by mohla být nějakých 70 gramů. Z tohoto mírně nepřesného odhadu vychází, že vydra měla neobyčejný apetit a za sedmnáct minut zhltla více než půl kilogramu ryb, a to jsem ji ještě nepozoroval od samého počátku lovu a nevím, kolik ryb ulovila předtím. V literatuře se uvádí, že vydry říční váží od 5 do 15 kilogramů. Prostým přepočtem vychází, že průměrný člověk s podobnou chutí k jídlu, by musel k obědu zhltnout zhruba čtyř až pětikilogramovou porci jídla.

[nahoru]

[zpět]