[zpět]

8.8.2020. “Dáma“ v černém

Po šesti týdnech od poslední návštěvy jsem se brzy ráno opětovně vydal do oblasti, kde na jaře hnízdil pár jeřábů popelavých (Grus grus). Asi za tři čtvrtě hodiny jsem se dočkal. Od západu přiletěli tři jeřábi, jednou zakroužili a přistáli na nedávno posekanou louku, kde začali sbírat potravu. K mému údivu to však byli tři již zcela vybarvení ptáci, nejednalo se tedy o očekávaný rodičovský pár s jedním letošním mládětem.

Jeřáb popelavý Grus grus Jeřáb popelavý Grus grus

Jeřábi při sběru potravy popocházeli po louce, stále se však zdržovali dosti daleko ode mého stanoviště. Asi dvakrát to už vypadalo, že se vydají mým směrem, po několika krocích ale otočili a opět se ode mne začali vzdalovat. Mou naději na jejich větší přiblížení po další tři čtvrtě hodině definitivně zhatila „dáma“ v černém, která na ranní procházce se psem dostala výtečný nápad, zvěčnit si jeřáby na svém mobilu. Vydala se po louce přímo k nim, nedbajíce na to, že tráva byla ještě mokrá od ranní rosy. Jeřábi zpozorněli a zůstali stát s nataženými krky. K mému překvapení ji pustili k sobě docela blízko, ulétli až když se k nim přiblížila odhadem tak na 150 metrů. Záznam jeřábů na mobilu z této vzdálenosti musí být určitě naprosto unikátní.

Jeřáb popelavý Grus grus Jeřáb popelavý Grus grus

Celá událost jen potvrzuje, že vědci, kteří náš druh pojmenovali jako Homo sapiens, museli být velice domýšliví až nabubřelí, nebo naprosto nekompetentní. Vždyť ve výše zmíněném případě by i pouhopouhá negace přívlastku sapiens byla jen slabounkým odvarem, naprosto nevhodným pro vyjádření skutečnosti.

Dáma v černém Lady in black Jeřáb popelavý Grus grus

[nahoru]

[zpět]