[zpět]

11.6.2020. Strakapoud ouškatý poprvé pozorován v ČR

První výskyt strakapouda ouškatého (Dendrocopos auricularis) v České republice byl zdokumentován v Plzeňském kraji. Snímek není příliš kvalitní, byl pořízen za deště a za nepříznivých světelných podmínek, přesto je na něm dobře vidět základní rozlišovací znak tohoto strakapouda – dvě malá a červená (jakoby) ouška v týlu po stranách hlavy.

Strakapoud velký Dendrocopos major

Pokud jste dočetli až sem, dovolte mi uvést vše na pravou míru. Samozřejmě se jedná pouze o žert, žádný strakapoud ouškatý neexistuje. Je to pouze můj výmysl, který mne napadl při prohlížení uvedené fotografie, na které celodenní déšť poničil samečkovi strakapouda velkého (Dendrocopos major) účes do té míry, že mu při pohledu zepředu vytvořil zmíněná dvě červená ouška.

Strakapoud velký Dendrocopos major Strakapoud velký Dendrocopos major

Při mém pozorování sameček na jabloni v zahradě pilně krmil jedno z mláďat. Přestože to se již snažilo najít si potravu samostatně a dlabalo do dřeva jabloně, nepohrdlo potravou, nabízenou mu otcem. A ten se opravdu činil. Během necelých pěti minut, po které jsem je pozoroval, nakrmil sameček mládě hned třikrát.

Strakapoud velký Dendrocopos major

[nahoru]

[zpět]