[zpět]

4.2.2020. Další díl seriálu

Útoky samice krahujce obecného (Accipiter nisus) na ptáky, navštěvující krmítko na naší zahradě, mi začínají připomínat nekonečný televizní seriál. Od prvního ledna, kdy jsem viděl krahujce u krmítka naposledy, uběhlo necelých pět týdnů. Samozřejmě netrávím sledováním krmítka a jeho okolí celé dny a tak moje pozorování mohou být pouhým zlomkem skutečného výskytu krahujce v jeho okolí. O tom, že krahujec se tu zdržuje i nadále mne přesvědčila oškubaná hromada peří, tentokrát z nějakého menšího pěvce, pravděpodobně vrabce, která se na ulici, těsně u plotu naší zahrady, objevila zhruba před deseti dny.

Krahujec obecný Accipiter nisus

Včera se mi opětovně naskytla možnost pozorovat samici krahujce při lovu, i když tentokrát neúspěšném. Dělal jsem něco v kuchyni a koutkem oka zaregistroval rychlý průlet nějakého většího ptáka kolem kuchyňského okna. Byla to zmiňovaná samice, která se usadila na plot, jen několik metrů od krmítka. Rychle jsem si doběhl pro fotoaparát do vedlejšího pokoje, ale sotva jsem pořídil jeden nepříliš povedený snímek, samice odlétla. Jenže za několik vteřin jsem zahlédl kus jejího křídla, jak se snažila vedrat do hustých větví túje, kam se schovali vrabci, hodující před jejím příletem na krmítku.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Samice krahujce útočila na vrabce v túji v místech, na které jsem z okna neměl výhled. Rychle jsem proto vyšel na zahradu a opatrně vyhlédl zpoza rohu domu. Samice seděla opět na plotu a mne zatím nezpozorovala, přestože seděla jen nějakých patnáct metrů ode mne. Opatrně jsem vysunul objektiv za roh domu, abych ji nevyplašil. Podařilo se mi pořídit několik fotografií, přestože jsem musel fotit skrz větve jabloně, jež mi ztěžovaly zaostření.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Samice se ještě dvakrát neúspěšně pokoušela proniknout do větví mahonu, rostoucího přímo pod jejím posedem. Zřejmě i tam byl ukryt nějaký vrabec. Celé to trvalo více než šest minut. Poté lov vzdala a nízkým letem mezi stromy zmizela v sousedních zahradách. Zajímavé je, že během doby, po kterou seděla na plotu, přiletěla hrdlička zahradní a usadila se na dráty elektrického vedení, jen několik metrů od krahujce. Buď si krahujce nevšimla, nebo měla pro strach uděláno. Také samice krahujce na přílet hrdličky vůbec nezareagovala.

Krahujec obecný Accipiter nisus

Předchozí články o návštěvách krahujce v okolí krmítka:

Návrat na místo činu

Krmítko jako magnet

 

[nahoru]

[zpět]