[zpět]

25.12.2019. Návrat na místo činu

Rok se setkal s rokem a máme tu opět zimu. Alespoň tu astronomickou. Na zahradě jsem proto nainstaloval krmítko a zahájil přikrmování ptáků. A stejně tak jako před rokem přitahuje krmítko nejenom drobné pěvce, ale i jejich lovce (viz. Krmítko jako magnet ). Samici krahujce obecného (Accipiter nisus) jsem na zahradě letmo zahlédl již několikrát, dokonce už i ve druhé polovině listopadu, ještě před instalací krmítka. Navíc jsem pod jedním ze stromů nalezl hromádku oškubaných peříček, svědčící o minimálně jednom úspěšném lovu tohoto malého dravce.

Krahujec obecný Accipiter nisus

 

Před několika dny jsem si šel pro něco do ledničky (omlouvám se, do chladničky), a zahlédl samičku krahujce sedět na jabloni, jen pár metrů od krmítka. Tentokrát její lov úspěšný nebyl, protože v pařátech nesvírala žádného ptačího nešťastníka, a tak se rozhlížela kolem sebe a vybírala si další cíl. Měl jsem dokonce dostatek času dojít si do vedlejšího pokoje pro fotoaparát a pořídit několik fotografií. Bohužel světelné podmínky byly pro fotografování dost nepříznivé: tmavě zatažená obloha ráno krátce po východu slunce. Snímky tak nejsou technicky dokonalé, foceno z ruky s poměrně dlouhým časem 1/160 s, s vysokou citlivostí 6400 ISO a přes sklo zavřeného okna.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Dodatek
30.12.2019

Hrdlička zahradní Streptopelia decaocto Krahujec obecný Accipiter nisus Hrdlička zahradní Streptopelia Krahujec obecný Accipiter nisus

Dnes dopoledne jsem našel přímo pod krmítkem spoustu peří. Zřejmě je to „práce“ samičky krahujce. Podle velikosti a barvy peří předpokládám, že patřilo hrdličce zahradní (Streptopelia decaocto). To mne trochu zaráží, protože až dosud jsem se domníval, že krahujec si na přibližně stejně velkou hrdličku netroufne. Ne že by ji snad neulovil, ale co poté? Jak by ji udolal? Hlad zřejmě dělá své.

Hrdlička zahradní Streptopelia decaocto Krahujec obecný Accipiter nisus

1.1.2020

Dnes odpoledne jsem z okna v kuchyni zahlédl samici krahujce, jak něco porcuje na stromě v sousední zahradě. V pařátech držela nějakého menšího ptáka, zřejmě vrabce. Foťák jsem měl bohužel v autě, které stálo v garáži. Stačil jsem si však pro něj dojít a ještě něco nafotit. Bylo to částečně proti slunci a také jsem musel fotit přes zavřené okno (otevření okna by ji vyplašilo), takže pouze dokufoto. Po chvilce samice i s kořistí odlétla a zmizela mi do míst, kam jsem z okna neviděl. Vyšel jsem na zahradu a zahlédl ji sedět na jiném stromě. Teď už jsem nemusel fotit přes zavřené okno, ale přes dost hustou clonu větviček v koruně stromu. Hledat lepší pozici jsem nemohl, to bych ji zase vyplašil. I tak po chvilce opět i s kořistí odlétla a definitivně mi zmizela v sousedních zahradách.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

[nahoru]

[zpět]