[zpět]

24.10.2019. Když se potká vydra s liškou

Pravděpodobnost, že se potká vydra s liškou asi není příliš vysoká, protože jejich životní prostředí se značně liší (na rozdíl od vydry a norka viz. článek Když se setká vydra s norkem). A i pokud se jejich areál někde překrývá, musí být pro setkání splněna ještě druhá podmínka: musí být na stejném místě ve stejném čase. Přestože se jejich setkání tedy zdá velice nepravděpodobné, fotopast na břehu řeky jedno takové setkání zachytila. Fotopast byla nastavena na záznam dvou fotografií, následovaných krátkým, desetivteřinovým videem.

Nejdříve se u návnady objevila liška a zhruba o čtyři minuty později i vydra. Přestože byly od sebe vzdáleny méně než metr, nedala se liška vydrou při konzumaci rybích zbytků nikterak rušit. Vydra si ji chvilku prohlížela, obě dvě přitom nejevily žádné známky nepřátelství, ani se nesnažily jedna druhou odehnat, a poté se vydra vrátila do řeky.

Vydra říční Lutra lutra Liška obecná Vulpes vulpes Vydra říční Lutra lutra Liška obecná Vulpes vulpes

 

Krátké video z fotopasti ze setkání vydry s liškou:

Po dalších několika desítkách vteřin se na břeh vyhoupla vydra druhá, poněkud menší než ta první. Buď se jednalo o pár samec/samice v říjném období (jinak žijí samotářsky), nebo o matku s odrostlejším mládětem. To se bohužel nedá ze záznamu zjistit. Také tato druhá vydra si lišku chvilku prohlížela, opět bez známky oboustranných výhrůžek, a i zde se vydra rozhodla pro ústup a návrat do vody.

Vydra říční Lutra lutra Liška obecná Vulpes vulpes Vydra říční Lutra lutra Liška obecná Vulpes vulpes

Krátké video z fotopasti s druhou vydrou:

Za zmínku ještě stojí skutečnost, že liška měla poraněnou pravou přední nohu, o kterou se nemohla opřít, a pajdala tak po třech.

[nahoru]

[zpět]