[zpět]

23.1.2019. Bobr s bílými tlapkami

Když jsem si poprvé na fotografiích bobra z října 2016 všiml bílé barvy na jeho zadních tlapkách, myslel jsem, že se jedná o bobra nemocného, jehož tlapky jsou buď napadeny plísní, nebo nějakým druhem nádoru. Teprve později, na dalších fotografiích, se ukázalo, že má pravděpodobně jen bíle zabarvené plovací blány mezi prsty a části chodidel na obou zadních končetinách, a že se zřejmě jedná jen o abnormální zbarvení, o jakousi genetickou mutaci.

Bobr evropský Castor fiber

Nedávno jsem se probíral fotkami bobrů několik let nazpět. Fotografií, na nichž je bobr zachycen mimo vodu, někde na břehu, mezi nimi není příliš mnoho a ne na všech z nich jsou vidět i jeho zadní tlapky. A pouze na několika málo fotografiích je zachycen bobr tak, že je vidět i spodní část chodidel jeho zadních nohou. To se podařilo pouze v momentě, kdy se bobr věnoval hygieně a promašťoval si srst výměšky podocasní žlázy.

Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber

Zjistil jsem, že poprvé jsem bobra s bílými tlapkami zachytil počátkem srpna 2016. Tehdy to bylo malé, několikaměsíční mládě. Stejného jedince jsem vyfotil i v roce 2017 a k mému překvapení i v červenci a v září 2018. Všechny fotografie byly pořízeny na jednom úseku řeky dlouhém zhruba 200 metrů. Znamená to, že bobr s bílými tlapkami se i po prázdninách 2018 stále ještě zdržoval v blízkosti své rodné nory. Zůstával tak v bobří rodině i po narození třetí generace jeho sourozenců (*).

Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber

Na závěr ještě přikládám dvě fotografie bobrů, na kterých je vidět, jak vypadá standardně tmavě zabarvená zadní tlapka.

Bobr evropský Castor fiber Bobr evropský Castor fiber

Více fotografií bobra evropského najdete v Galerii.

Poznámka: (*) 1. generace mláďat - sourozenci, narození v r. 2016 společně s ním, 2. generace narozená v r. 2017 (min. 2 mláďata) a 3. generace narozená na jaře r. 2018 (min. 2 mláďata)

[nahoru]

[zpět]