23.1.2019. Bobr s bílými tlapkami
Když jsem si poprvé na fotografiích bobra z října 2016 všiml bílé barvy na jeho zadních tlapkách, myslel jsem, že se jedná o bobra nemocného, jehož tlapky jsou buď napadeny plísní, nebo nějakým druhem nádoru. Teprve později, na dalších fotografiích, se ukázalo, že má pravděpodobně jen bíle zabarvené plovací blány mezi prsty a části chodidel na obou zadních končetinách, a že se zřejmě jedná jen o abnormální zbarvení, o jakousi genetickou mutaci.
Nedávno jsem se probíral fotkami bobrů několik let nazpět. Fotografií, na nichž je bobr zachycen mimo vodu, někde na břehu, mezi nimi není příliš mnoho a ne na všech z nich jsou vidět i jeho zadní tlapky. A pouze na několika málo fotografiích je zachycen bobr tak, že je vidět i spodní část chodidel jeho zadních nohou. To se podařilo pouze v momentě, kdy se bobr věnoval hygieně a promašťoval si srst výměšky podocasní žlázy.
Zjistil jsem, že poprvé jsem bobra s bílými tlapkami zachytil počátkem srpna 2016. Tehdy to bylo malé, několikaměsíční mládě. Stejného jedince jsem vyfotil i v roce 2017 a k mému překvapení i v červenci a v září 2018. Všechny fotografie byly pořízeny na jednom úseku řeky dlouhém zhruba 200 metrů. Znamená to, že bobr s bílými tlapkami se i po prázdninách 2018 stále ještě zdržoval v blízkosti své rodné nory. Zůstával tak v bobří rodině i po narození třetí generace jeho sourozenců (*).
Na závěr ještě přikládám dvě fotografie bobrů, na kterých je vidět, jak vypadá standardně tmavě zabarvená zadní tlapka.
Více fotografií bobra evropského najdete v Galerii.
Poznámka: (*) 1. generace mláďat - sourozenci, narození v r. 2016 společně s ním, 2. generace narozená v r. 2017 (min. 2 mláďata) a 3. generace narozená na jaře r. 2018 (min. 2 mláďata)