[zpět]

13.9.2018. Blumy a dva prudké obraty

V nedělí dopoledne mne zaujal hlasitý křik špačků v sousední zahradě. Vykoukl jsem z okna a hned jsem měl jasno. U sousedů právě dozrávaly modré blumy a ty jsou v této době pro špačky prostě neodolatelné. Několik jich hodovalo přímo na stromě a další přihlíželi z koruny vysokého smrku. Z nedalekých drátů elektrického rozvodu je pozorně sledovaly tři nebo čtyři vlaštovky. Došel jsem si pro fotoaparát, jenže jsem stačil udělat pouhé dva snímky. První byl neostrý a na druhém špaček odvrátil hlavu.

Špaček obecný Sturnus vulgaris  Vlaštovka obecná Hirundo rustica

Jako první zmizely vlaštovky a vteřinku po nich i špačci. Záhy jsem poznal proč. Vzduchem se mihla silueta nějakého většího ptáka, který v letu udělal dva prudké obraty. Současně se ozval zoufalý nářek uloveného ptáka. Dravec i s kořistí „padl“ k zemi. Útočníkem byla samice krahujce obecného a kořistí mladý špaček, který se tak nedožil svého prvního podzimního tahu do teplejších krajů.

Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus Krahujec obecný Accipiter nisus

Samice se špačkem v pařátech se chvíli rozhlížela po okolí. Na volném prostranství se asi necítila bezpečně a proto i s kořistí odlétla do míst, krytých vzrostlými jabloněmi, kam už mé oko nedohlédlo.

[nahoru]

[zpět]