[zpět]

21.8.2018. Byl jsem na vážkách

Když někdo řekne „byl jsem na vážkách“, znamená to v češtině, že se nemohl rozhodnout. Já ale tímto výrazem nemíním, že jsem se nemohl rozhodnout, ale doslova, že jsem byl na vážkách, že jsem byl fotit vážky. I když to není zcela přesně tak. K blíže nespecifikovanému rybníku jsem vyrazil se záměrem fotit vodní ptáky. Jenže vodní ptáci se buď ukrývali v rákosí, nebo se zdržovali v uctivé vzdálenosti ode mne. A tak jediným ptákem, kterého jsem u rybníka nafotil, byl mladý moták pochop. Focení vážek, které nad rákosím poletovaly v míře větší než hojné, tak bylo jen náhradním programem.

Šídlo pestré Aeshna mixta

Na vážky, a na hmyz vůbec rozhodně nejsem specialistou, a tak po příchodu domů jsem pátral, co jsem vlastně nafotil. Podle všeho je na snímcích šídlo pestré (Aeshna mixta), přestože zcela nemohu vyloučit ani velice podobné šídlo sítinové (Aeschna juncea). Celé je to jaksi zašmodrchané. Fotil jsem vážky a na snímcích jsou šídla. Jaký je rozdíl mezi šídly a vážkami? Opět jsem musel pátrat na internetu a zde je výsledek:

Moták pochop Circus aeruginosus Moták pochop Circus aeruginosus

Šídla i vážky patří do řádu vážek (Ordonata), který se dělí do tří podřádů – motýlice (Zygoptera), šídla (Anisoptera) a šídlice (Anisozygoptera). Podřád šídla se dále dělí do několika čeledí, mezi nimiž jsou i šídlovití (Aeshnidae) a vážkovití (Libellulidae). A jsme u toho: jednotlivé druhy šídel patří do čeledi šídlovitých a vážky do čeledi vážkovitých. V latině je tedy vše jasné, pouze v češtině dochází k malinkému matení pojmů, kdy pro název řádu i druhová jména některých živočichů v tomto řádu používáme stejné pojmenování - vážky.

Šídlo pestré Aeshna mixta Šídlo pestré Aeshna mixta Šídlo pestré Aeshna mixta

Zjednodušeně schéma: řád vážky -> podřád šídla -> druh šídlo i vážka

Vše jasné, že?

[nahoru]

[zpět]