[zpět]

26.8.2017. Orlovec říční

Orlovec říční (Pandion haliaetus), středně velký dravec, obývá kromě Antarktidy všechny kontinenty, přestože v Jižní Americe a také ve většině Afriky nehnízdí, ale pouze přezimuje. V dřívějších dobách žil prakticky v celé Evropě, dnes hnízdí pouze na severu Evropy, jižní hranice jeho rozšířené probíhá Německem a Polskem. Celková velikost jeho populace v Evropě je malá, odhaduje se na méně než 8000 párů. S orlovcem říčním se můžeme občas setkat i u nás, zejména v období jarního nebo podzimního tahu, dosud ale nebylo zaznamenáno žádné jeho úspěšné hnízdění v novodobé historii, přestože byl pozorován i v hnízdní době a dokonce i při stavbě hnízda. Protože však úspěšně hnízdí i blízko našich hranic v Německu, jmenovitě v Sasku a v Bavorsku, je jen otázkou času, kdy zahnízdí i u nás.

Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus

Orlovec je o něco větší než káně lesní, není tak robustní a štíhlejší křídla mají rozpětí do 160 cm. Zespodu je převážně bílý, jen v ohbí křídel má tmavohnědou skvrnu, také konce ručních letek jsou tmavé, ocas je příčně pruhovaný. Bílá je i hlava orlovce s výrazným tmavým pruhem táhnoucím se přes oko na krk a bílé jsou také jeho nohy. Svrchu je celý tmavohnědý, s výjimkou bílé hlavy a příčně pruhovaného ocasu.

Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus

Živí se téměř výlučně rybami, jeho výskyt je proto vázán na velká jezera a rybníky, na mořská pobřeží a také na velké řeky v lesních úsecích. Ryby, plovoucí těsně pod hladinou, loví za letu. Spouští se za nimi s přitaženými křídly a dopředu nataženými pařáty, někdy se dokonce i celý potápí pod hladinu.

Orlovec říční Pandion haliaetus

Nedávno, 18. srpna, jsem poprvé v životě zahlédl orlovce i já. Asi třikrát zakroužil nad Sytenským rybníkem, jednou se dokonce spustil až na několik metrů nad hladinu, na žádnou rybu ale nezaútočil, přestože po celou dobu, co jsem u rybníka setrval, vyskakovaly ryby, někdy i dost velké, velice často nad hladinu a s hlasitým šplouchnutím dopadaly zpět. Při třetím zakroužení vystoupal do výšky a zmizel západním směrem. Podle stavu peří bych si tipnul na mladého jedince, který se pomalu přesouvá na zimoviště.

Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus Orlovec říční Pandion haliaetus

[nahoru]

[zpět]