[zpět]

21.2.2017. Do třetice vydry

Rodinku vyder, sestávající z matky a dvou již docela odrostlých mláďat, zachytila fotopast v noci počátkem února 2017, zhruba ve dvě hodiny v noci. Na záběrech je vidět nejenom jak vydry žerou připravenou návnadu (zbytky ryb), ale jedna z nich dokonce menší rybu ulovila. Z toho je zřejmé, že vydry dokáží lovit ryby i za úplné tmy. Zajímavé je, že na stejném místě se asi o dvacet minut později objevila i liška obecná. O čtyři dny později zde zachytla fotopast dokonce dvojici lišek.

Sestřih videa se záznamem vydří rodinky:

Z dalších zajímavých zvířat, zaznamenaných fotopastí v lednu a v únoru musím zmínit bobra, kterého na břeh nevylákaly zbytky ryb, ale pohozená jablka, norka amerického a kunu. U kuny však na černobílých záběrech, pořízených v infračerveném rozsahu spektra, nedokážu rozlišit, zda se jedná o kunu skalní, či lesní. Nejčastěji, a to při každém nasazení fotopasti, byly na snímcích zachyceny nutrie říční, které dokázaly během několika minut zkonzumovat veškerá připravená jablka.

Liška obecná Vulpes vulpes Liška obecná Vulpes vulpes

Fotopast jsem bohužel nemohl na místě ponechat delší dobu, abych získal lepší přehled o nočních i denních aktivitách na tomto kousku břehu. Přeci jen žijeme v Čechách a na břehu řeky je v této oblasti docela velká frekvence. Proto jsem ji vždy za soumraku nainstaloval a ráno ještě před východem slunce opět odebral. Z časových důvodů jsem tak nemohl činiti každý den a tak mám za měsíce leden a únor 2017 záznamy celkem z dvanácti nocí.

Bobr evropský Castor fiber Norek americký Neovison vison Kuna Martes

[nahoru]

[zpět]