[zpět]

21.08.2015. O vlaštovkách, poštolce a promarněné příležitosti

Dnes jsem fotografoval vlaštovky, sedící na drátech el. vedení, vedoucího kolem našeho domu. Překvapilo mne, že některé z nich jsou ještě krmeny rodiči, museli tedy teprve nedávno opustit hnízdo. Předpokládal bych, že v této době na konci prázdnin již musí být mláďata starší, aby stačila zesílit a za několik týdnů zvládla dlouhou cestu do zimovišť.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

Na drátech seděly tři mladé vlaštovky s rozestupy zhruba tři metry. Protože staří ptáci při krmení na dráty neusedali, ale krmili v letu, bylo předání potravy otázkou okamžiku. Musel jsem pozorně sledovat chování mláďat, abych stačil objektiv zamířit včas na správné místo. Využíval jsem toho, že při přiblížení se rodiče s krmením začalo mládě křičet, otevírat zobák a mávat křídly. Přesto jsem nebyl stoprocentně úspěšný a občas krmení zaznamenat nestihl.

Vlaštovka obecná Hirundo rustica

Bylo krátce po poledni, slunce svítilo a po krásně modré obloze pluly malé bílé mráčky. Byl jsem skrytý pod jabloní, jednak abych vlaštovky zbytečně nerušil a také abych se ukryl před žhnoucím sluncem. Najednou mi do zorného pole vlétl tmavý stín. Poštolka bleskově zaútočila na sedící vlaštovky. A nezaútočila shora, jak je u ní obvyklé, nýbrž ze strany. Útok byl tak rychlý, že vlaštovky nestačily vůbec zareagovat. Poštolka chňapla pro prostřední vlaštovce a vmžiku s ní odlétla. Bohužel nestačily zareagovat nejenom mladé vlaštovky, ale ani já nestačil stisknout spoušť a promarnil tak příležitost k pořízení jedinečného snímku.

[nahoru]

[zpět]